Na terenie naszej Gminy realizowane są zajęcia w ramach projektu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne „Nowa siedziba – Nowe Możliwości”. W Dąbrównie działa Akademia Robotyki i Informatyki, w Marwałdzie – Marwałdzki Klub Odkrywcy – Podróżnika, mieszkańcy Leszcza relaksują się w kinie pod chmurką, a wszystkie dzieci z terenu naszej Gminy mają szansę poznać kulturę, historię i tradycję naszego regionu podczas zajęć z etnografii. Oto sprawozdanie z dotychczasowych działań poszczególnych pomysłodawców projektów.
„Akademia Robotyki i Informatyki”
Zajęcia z robotyki ruszyły 21.08.2015r i zgromadziły grupę 12 uczestników, którzy aby w nich uczestniczyć, musieli wykazać się wyobraźnią i kreatywnością, bowiem „biletem wstępu” było stworzenie w dowolnej formie robota o wdzięcznej nazwie Dąbek. Grupa szczęśliwców będzie brała udział w zajęciach do 31.10.2015r.
W salach Gminnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego powstają niezwykłe konstrukcje robotów z klocków Lego WEDO i Mindstorms na podstawie trójwymiarowych instrukcji wyświetlanych na ekranach laptopów. Roboty te wyposażone są w silniki wprawiające je w ruch oraz czujniki dotyku, światła, odległości, itp. Do tej pory dzieci zbudowały m.in.: Bumber Car – samochód ze zderzakiem, w którym znajduje się czujnik ruchu, powodujący zatrzymanie się auta, gdy dojeżdża do jakiejkolwiek przeszkody. Kolejnymi konstrukcjami były: wyrzutnia rakiet, Drakster – samochód wyścigowy zatrzymujący się przed ścianą, imitacja turbiny wiatrakowej oraz dźwig z uchwytem podnoszący lekkie przedmioty. Warsztaty te łączą w sobie elementy matematyki, fizyki i informatyki, przez co budzą w dzieciach zainteresowanie naukami ścisłymi. Korzystając z trójwymiarowych instrukcji, dzieci rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą się przewidywać rezultaty swoich poczynań oraz mogą wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Do zakończenia projektu zostało jeszcze sześć spotkań, a co za tym idzie, powstanie sześć kolejnych, niezwykłych robotów.
Joanna Kaźmierska- koordynator projektu
„Lato w Leszczu, a nie w deszczu – kino pod chmurką”
W dniu 15.08.2015r. rozpoczęliśmy realizację projektu pod hasłem „Lato w Leszczu, a nie w deszczu – kino pod chmurką”. Pierwsze spotkanie odbyło się na plaży w miejscowości Leszcz. Ponieważ był to czas wakacyjny, przyszło mało chętnych. Z czasem jednak kolejnymi spotkaniami, które odbyły się w dniach 22.08., 29.08., 5.09., zaczęło interesować się naszym projektem większe grono mieszkańców i z chęcią przychodzili na seanse filmowe. W dniach 12.09. oraz 19.09. przyszło już wiele osób, zarówno młodszych jak i starszych mieszkańców naszej wsi a także pobliskich wiosek. Niestety, ze względu na brzydką pogodę, projekcje filmów musieliśmy przenieść do świetlicy wiejskiej, ale mimo to mieszkańcy są zadowoleni. Seanse odbywają się w przyjaznej atmosferze przy zapachu popcornu i w gwarze zaciekłych dyskusji na temat obejrzanych filmów.
Karina Samek – koordynator projektu
„Marwałdzki Klub Odkrywcy – Podróżnika”
Realizację projektu „Marwałdzki Klub Odkrywcy – Podróżnika” rozpoczęliśmy od gry terenowej. Uczestnicy gry, podzieleni na zespoły, na kolejnych stanowiskach wykonywali zadania związane z przeszłością Marwałdu i regionu: m.in. odpowiadali na pytania z historii Marwałdu, odgadywali znaczenie słów z gwary mazurskiej, a na koniec musieli odszyfrować tekst. W końcu „odkrywcy” zauważyli, że tekst pochodzi z tablicy wmurowanej na szkole, a upamiętniającej pobyt K. C. Mrongowiusza w Marwałdzie. Grę terenową zakończyliśmy ogniskiem, a w trakcie rozmów podczas pieczenia kiełbasek młodsi mieszkańcy uważnie przysłuchiwali się wspomnieniom starszych.
Uczestnicy projektu sporo podróżują. Nasz pierwszy wyjazd związany był z poznawaniem kultury mazurskiej – pojechaliśmy do Gietrzwałdu, aby w czasie „Biesiady mazurskiej” poznać kulturę naszego regionu, a także poznać kuchnię mazurską – spróbowaliśmy wielu regionalnych przysmaków. Kolejne dwa wyjazdy związane były z życiem K. C. Mrongowiusza. W Olsztynku zwiedziliśmy Dom Mrongowiusza, a w Skansenie mogliśmy poznać przeszłość regionu i jego dawną kulturę. Jednym z etapów w życiu K.C. Mrongowiusz był Gdańsk – my też podążyliśmy jego śladem. W Gdańsku odwiedziliśmy miejsca związane z Mrongowiuszem: kaplicę św. Anny, gdzie był pastorem, Gimnazjum Akademickie, w którym uczył języka polskiego, a także Dom Mrongowiusza. Odbyły się już także warsztaty historyczne. Ich uczestnicy, na podstawie przedwojennych planów miejscowości, zdjęć oraz wspomnień starszych mieszkańców próbowali odtworzyć przeszłość oraz połączyć ją z teraźniejszością, co okazało się zajęciem bardzo fascynującym.
W najbliższym czasie kontynuować będziemy warsztaty historyczne, odbędą się jeszcze zajęcia związane z tworzeniem „Księgi legend i baśni z okolić Marwałdu”, zajęcia teatralne oraz kulinarne.
Danuta Pikula – koordynator projektu
„Czas na tradycję – spotkania z etnografią”
Już od dwóch tygodni trwają warsztaty „Czas na tradycję- spotkania z etnografią”. W świetlicach wiejskich w całej Gminie Dąbrówno oraz w Gminnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym odbyły się już 24 zajęcia w 12 miejscowościach: Elgnowie, Jagodzinach, Wierzbicy, Lewałdzie Wielkim, Marwałdzie, Tułodziadzie, Saminie, Ostrowitem, Dąbrównie, Wądzynie, Leszczu i Gardynach. Zdążyliśmy rozszyfrować znaczenie słów etnologia i etnografia, przypomnieliśmy sobie historię naszego regionu oraz naszych miejscowości. Z niektórymi grupami omówiliśmy główne zajęcia chłopskie. Oglądaliśmy filmy (zdjęcie 1,2), wykonywaliśmy zadania w grupach (3, 4), odkrywaliśmy tajemnice znajdujące się w wiejskich krzakach- stare cmentarze, fundamenty pałaców i dawnych gospodarstw (5,6), zaprzyjaźnialiśmy się z rzadkimi już zwierzętami gospodarskimi (7), wspinaliśmy się na grodziska (8), odszukiwaliśmy lokalne zabytki i odgadywaliśmy ich funkcje oraz znaczenie (9,10,11).
Przed nami jeszcze wiele do zrobienia: warsztaty o zajęciach rolniczych i pozarolniczych, na których nauczymy się lepić naczynia z gliny; zajęcia o stroju i tkactwie; o sztuce ludowej, na których poznamy technikę malowania na szkle; o zwyczajach, wierzeniach i obrzędach, na których m.in. dowiemy się kiedy, jak oraz po co wykonywano wycinanki; nauczymy się dawnej pieśni i tańca oraz odwiedzimy skansen w Olsztynku, gdzie zobaczymy jak żyli nasi dziadkowie.
Najbliższe zajęcia odbędą się: Wierzbica wtorek 15.15, Lewałd Wlk. wtorek 17.15, Marwałd środa 15.30, Samin czwartek 15.30, Ostrowite czwartek 17.30, Dąbrówno piątek 15.15, Wądzyn piątek 17.15, Leszcz sobota 11.00, Gardyny sobota 13.00. W tym tygodniu wyjątkowo odwołane zostają zajęcia w Elgnowie (poniedziałek 15.30), Jagodzinach (poniedziałek 17.30) i Tułodziadzie (środa 17.30) z powodu organizowanej w czwartek pierwszej wycieczki do Muzeum Budownictwa Ludowego- Parku Etnograficznego w Olsztynku (wyjazd o 8.20, powrót około 12.00).
Maria Kulczyk – koordynator projektu