Miłośnicy teatru z Dąbrówna i okolic mieli okazję spotkania ze sztuką 12 marca 2016 roku na miejscu, w Gminnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Dąbrównie. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasze dzieci” i we współpracy z GCK-B odwiedzili nas członkowie amatorskiego Teatru Twórców Mniejszych z Ostródy ze spektaklem „ Na zachodzie bez zmian”. Został on zrealizowany na podstawie jednej z głośniejszych powieści literatury XX wieku Ericha Marii Remarque.
Temat, który zaprezentowali w wyreżyserowanym przez siebie spektaklu młodzi adepci teatru jest ciągle aktualny, ale nierozumiany przez wielu. To wartość pokoju i okrucieństwo wojny. Ludziom, których nie dotknęła zawierucha wojenna, wydaje się często, że pokój jest dany raz na zawsze, a przecież często granica między pokojem, a wojną jest płytka.
Spektakl w sugestywny sposób uświadamia, że aby móc budować swoje indywidualne szczęście, trzeba żyć w pokoju. Bohaterowie sztuki należą do „straconego pokolenia": pokolenia, którego młodość przepadła bezpowrotnie w okopach pierwszej wojny światowej. Osiemnasto- dwudziestolatkowie trafiają na front często prosto ze szkolnej ławy, aby spełnić patriotyczny obowiązek wobec ojczyzny. Tu poznają na własnej skórze okrucieństwo wojny i pytają o jej sens. Przecież strzelają do takich jak oni młodych, niedoświadczonych i tęskniących za domem i pokojem „wrogów”. Czynią to często wbrew własnym przekonaniom, na rozkaz. Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, sens życia, a w końcu i życie.
Członkowie Teatru Twórców Mniejszych zadbali o pokazanie w swoim spektaklu, jaką dehumanizacyjną maszynerią jest wojna, jak zabija w ludziach ich wolną wolę i wszelkie objawy człowieczeństwa. Świadczy to o dużej wrażliwości i dojrzałości twórców i aktorów. Warto tę sztukę pokazywać oraz propagować bo jej tematyka jest ciągle aktualna. Dziękujemy Młodym Zapaleńcom za tę lekcję wrażliwości i zadumy! Chciałoby się, by Wszyscy Wielcy tego świata - ten spektakl poznali!
Aldona Nowakowska