Jednym ze sposobów na naukę poszanowania środowiska przyrodniczego jest poznawanie życia lasu.
W Dzień Ziemi 22 kwietnia piętnastoosobowa grupa uczniów z klas IV- VI wraz z nauczycielami szkoły z Dąbrówna Emilią Nadolską i Aldoną Nowakowską pod przywództwem od lat zaprzyjaźnionego z tą szkołą najlepszego przewodnika po lesie, leśniczego Pana Janusza Szragi, postanowiła zrobić coś pożytecznego dla otaczającej Dąbrówno przyrody.
Swoją wyprawę uczniowie rozpoczęli od porządków w terenie wskazanym przez gospodarza. Przykre było to, że po przejściu kilkuset metrów, worki szybko się zapełniły. Znajdowano śmieci i odpady każdego rodzaju, od butelek po napojach poprzez papierki po batonach, aż po zużyte dziecięce pieluchy i części samochodowe.
W czasie spaceru Pan Janusz pokazał siatkę ustawioną przez Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt w celu ochrony żab przemieszczających się przez jezdnię w okresie godowym i objaśnił jej ogromne znaczenie dla ochrony życia tych niezmiernie pożytecznych płazów.
W trakcie porządkowania terenów leśnych dzieci uczyły się rozpoznawania gatunków roślin, drzew i ptaków. Leśniczy z pasją przekonywał, że ludzie są w lesie tylko gośćmi i muszą szanować miejsce, które jest domem zwierząt. Udało się nawet z bliska podejrzeć sarnę i wiewiórkę! Szczególnie zainteresowała uczniów opowieść o paskudnym szkodniku drzew, maluteńkim około 5mm chrząszczu – korniku drukarzu.
Kolejnym zadaniem było posadzenie drzewek. Ta czynność sprawiła dzieciom wiele radości. Każdy z satysfakcją posadził kilka nowych sosen.
To aktywne przedpołudnie zaowocowało nie tylko nauką o przyrodzie, poznaniem wycinka życia lasu, ale także zorganizowaniem bezpiecznego wspólnym ogniska, na którym uczniowie upiekli sobie kiełbaski. Dziękujemy z całego Serca Fundatorom poczęstunku Państwu Magdalenie i Jarosławowi Karskim! (Kiełbaski były przepyszne!).
Wycieczka była bardzo ciekawa. Mamy nadzieję, że dzieci zainspirowane wiadomościami o środowisku leśnym, staną się również „strażnikami przyrody".
Aldona Nowakowska