Dabrówno - v46.sam3.pl

Środa,  03-03-2021,
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
top news port info mstr galp ekartki newsletter kontakt
pl
en
de
logo.png 91b1091ef8e62e6a2a023fe985b12ff6
 
Zajęcia uczniów szkół podstawowych Gminy Dąbrówno z weterynarzami

Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt z siedzibą w Leszczu realizuje projekt sfinansowany z budżetu Gminy Dąbrówno „Gdyby tak każdy… Wszyscy możemy dbać o przyrodę i jej mieszkańców”.

Jednym z zadań przewidzianych w projekcie są spotkania z lekarzami weterynarii  uczniów klas IV-VI uczęszczających do szkół podstawowych na terenie naszej gminy. Takie niezwykłe zajęcia w dniu 15 kwietnia w PSP w Elgnowie z uczniami i 19 kwietnia w PSP w Marwałdzie poprowadziła Pani Aleksandra Szwed, a 21 kwietnia 2016 roku  w PSP w Dąbrównie Pani Marta Cichoń.

Panie opowiedziały o tym na czym polega praca weterynarza. Uświadomiły dzieciom, że zwierzę nie jest rzeczą, ale żywym, mającym różnego rodzaju odczucia stworzeniem. Udowodniono to już wiele razy, że czworonogi cierpią, chorują, tęsknią, cieszą się, kochają więc powinny być otoczone troskliwą opieką, taką jak my ludzie byśmy chcieli móc odczuwać w odniesieniu do siebie.

Niestety w naszym społeczeństwie, w dziedzinie wychowania humanitarnego traktowania zwierząt jest  jeszcze wiele do zrobienia. Wśród wielu ludzi dorosłych ciągle króluje przekonanie, że pies, kot  oraz inne  żywe stworzenie to gorszy gatunek istot żywych. Dla dzieci, to często jest  fajna” zabawka, szczególnie taki cudny szczeniaczek! Zwierzę niczego nie czuje: ani zimna, ani bólu, ani samotności. Podlega bezwolnie swojemu właścicielowi i…   ma mu służyć. Pies skazany na dożywotnie więzienie, 24 godziny na łańcuchu,  w wiatrem podszytej budzie, plastikowej czy metalowej beczce, bez picia i jedzenia. Bez potrzeby wychodzenia na spacer lub chwili wolności od łańcucha. Zapominamy o tym, że zwierzęta trzeba leczyć i pielęgnować. Tak rolę tych istnień widzi wielu ludzi, którzy jednocześnie sami by chcieli być traktowani inaczej, lepiej!

A przecież nie każdy musi mieć na swoje usługi psa. Jeśli ktoś nie ma ochoty go pielęgnować, a obawia się o swoje bezpieczeństwo, może powinien sobie kupić alarm, on nie wymaga pielęgnacji i troski, nie domaga się wychodzenia na spacer.

Podobnie jest z kotami. „Śmierdziuchy, włóczykije”, takie epitety można usłyszeć z ust wielu ludzi. A przecież sanitarna rola kotów nie podlega dyskusji  – dzięki nim ograniczana jest populacja szczurów i myszy. Nawet dobrze nakarmione koty zachowują instynkt łowcy. Dokarmianie nie wywołuje ich obojętności wobec gryzoni, wręcz przeciwnie, zdrowy i silny drapieżnik jest bardziej skuteczny.

Panie weterynarki uświadomiły dzieciom, że na ulicach i w schroniskach nie brakuje bezdomnych psów oraz kotów. Pomoc wszystkim tym zwierzętom pociąga za sobą wiele kosztów, potrzeba dla nich sporo miejsca, a ich liczba ciągle wzrasta. Najskuteczniejszym sposobem ograniczania populacji zwierząt bezdomnych jest sterylizacja. Osoby, które dopuszczają do rozmnażania zwierząt nieprzeznaczonych do hodowli, łamią polskie prawo a tym samym podlegają karze.

Podczas spotkania z przedstawicielki służby weterynaryjnej, przypomniały też uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w kontaktach ze zwierzętami oraz uświadomiły konieczność wykonywania szczepień przeciwko wściekliźnie. Przekonywały też do zaopatrzenia swoich pupili w zawieszki, tzw. adresówki, które pomogą odnaleźć właściciela, gdyby zwierzak się zgubił.

Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, opowiadały o zwierzętach, które mają w domu i  zasypały Panie różnymi pytaniami dotyczącymi wyżywienia, pielęgnacji, wychowywania  swoich pupili.

Rozmowie towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez Panią Aldonę Nowakowską.

Dzieci obejrzały też filmy opowiadające o roli zwierząt, sprawowaniu właściwej  opieki nad nimi, konieczności sterylizacji i wierności zwierzęcej min. „ Porzuceni” udostępnionego przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt „Viva”, Stowarzyszenie Wolontariuszy „Kundellos” – na temat sterylizacji oraz film przygotowany przez Telewizję Polską „Psy ulicy”. 

Wzór dla wielu katolików Święty Franciszek  z Asyżu przyjaźnił się ze zwierzętami, nazywał je braćmi i siostrami, Mamy nadzieję, że dzieci dzięki takim zajęciom, staną się w przyszłości odpowiedzialnymi opiekunami  swoich czworonogów.

STRAŻ OCHRONY PRZYRODY I PRAW ZWIERZĄT SERDECZNIE DZIĘKUJE PANIOM ALEKSANDRZE SZWED I MARCIE CICHOŃ ZA PRZEPROWADZENIE ZAJĘĆ Z MŁODYM POKOLENIEM! (Dzieci już pytają, kiedy znów Panie nas odwiedzą i opowiedzą o swojej pracy i czworononogach.

herb gminy

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
b1.png 640f320c44eaff1bdb31fba2001253aa
b2.png db94696d017c48482f8a035c480407ab
b3.png 752e1d5c71606c06b2ca8758fed73802
b4.png 261f9d7b87e3dfa7f6b1c954939ba5ee
b5.png cd3bbb34d517bc4882581df915cb8f7e
b6.png cf45193af4fadb36934d0b1d4313a12f