Dabrówno - v46.sam3.pl

Sobota,  10-04-2021,
Imieniny: Borysławy, Makarego, Michała
top news port info mstr galp ekartki newsletter kontakt
pl
en
de
logo.png c457cd16a4a5e7179cfe5f29eb4218cf
 
STOP PIJANYM KIEROWCOM Relacja

W minioną sobotę, 16.05.2015r., o godz. 11:00 na rynku w Dąbrównie odbył się finał akcji „STOP pijanym kierowcom” oraz „Zawsze jeżdżę w foteliku”. Akcję zorganizowano po raz pierwszy na terenie naszej gminy. Miała na celu działanie profilaktyczne. 

Organizatorami przedsięwzięcia była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dąbrównie oraz Gminne Centrum Kulturalno – Biblioteczne w Dąbrównie. Akcja rozpoczęła się 14.04.2015r. Włączyło się w nią wiele instytucji, mi.in. : szkoły z terenu naszej gminy, Ochotnicza Straż Pożarna z Dąbrówna i z Samina, Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie, Posterunek Policji w Dąbrównie oraz harcerze z 15 DDH Czerwone Płomienie w Dąbrównie.

Dla najmłodszych dzieci z klas 0 – III został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem „Zawsze jeżdżę w foteliku”. Zwyciężyła praca Julii Golder z III klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Elgnowie. Miejsce II zajęła Maria Brzozowska z klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrównie, a miejsce III – Kornelia Szpejna z klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrównie. Dzieci z klas IV – VI miały napisać wiersz, którego tematem przewodnim było hasło „STOP pijanym kierowcom”. Zgłoszonych zostało wiele ciekawych pomysłów, ale ostatecznie zwyciężył wiersz autorstwa Kingi Groszkowskiej pt. „Prośba dziecka” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Elgnowie. Laureatem II miejsca został Mariusz Wolski z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrównie, który napisał wiersz pt., „Mów innym”, natomiast miejsce III zdobyła Weronika Borowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Marwałdzie, autorka wiersza pt. „Wypadek”. Trzeci konkurs był przeznaczony dla gimnazjalistów. Uczniowie mieli za zadanie napisać piosenkę w stylu hip – hop. Zgłoszone zostały trzy piosenki. Bezkonkurencyjne okazały się uczennice klasy III Publicznego Gimnazjum w Dąbrównie, Agnieszka Tomczak i Julia Kłosowska, które zaśpiewały piosenkę pt. „Piłeś? Nie jedź!”. Miejsce drugie należało do rodzeństwa Anny i Pawła Ruteckich. Zaśpiewali piosenkę pt. „Ciemność”. Miejsce trzecie zdobyły Dominika Szulc, Ewa Meller i Julia Jabłońska z piosenką „Nigdy”. 
Po prezentacji zwycięskich prac oraz piosenek odbył się pokaz ratownictwa drogowego przygotowany przez OSP Dąbrówno oraz OSP Samin. Całość komentował i prowadził pan Michał Przybylski, naczelnik OSP Dąbrówno. Była to symulacja wypadku i dokładne prezentowanie- krok po kroku- jakie działania podejmują strażacy, aby ratować ludzkie życie. Pokaz był bardzo wiarygodny i mamy nadzieję, że dał do myślenia tym, którzy go oglądali. Jeśli dzięki temu choć jeden kierowca się zastanowi i nie wsiądzie do samochodu pod wpływem alkoholu, będzie to duży sukces. Po zakończeniu pokazu można było obejrzeć zarówno samochody, które uległy wypadkowi, jaki i sprzęt strażacki oraz wozy.

 

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu i przeprowadzeniu całej akcji oraz dzieciom, które wzięły udział w konkursach, a także ich rodzicom i wychowawcom, że ich do tego zachęcili.

Miejsce I 
„Prośba dziecka”
Powiedz „stop” mamie, tacie, 
Gdy za kółko wsiada, 
Po winie lub po adwokacie, 
Bo tak nie wypada!

Powiedz „stop”, wypij mleczko
I nie siadaj za kółeczko, 
Piłeś, nie jedź, w domu siedź!

Powiedz „stop”, nie ruszysz nigdzie stąd, 
Znajdź w domu swój kąt, 
Jazda twoja zakończona, 
A przez ciebie nikt nie skona!

Kierowco! Zanim ruszysz w drogę, 
Pamiętaj moją przestrogę: 
Nie prowadź po pijanemu, 
Bo zagrozisz życiu cudzemu i swojemu.

Miejsce II

„Mów innym” 
Pijany kierowca 
to śmierć na drodze,
stoi później tam znak 
krzyża na jednej nodze.

Można jednak uniknąć tego, 
jeśli ktoś nie wie, 
mów o tym wciąż innym, 
bo taki kierowca potrącić może i ciebie.

Miejsce III

„Wypadek” 
Rozbite auto 
W nim matka z dzieckiem 
I KTOŚ TAM JESZCZE
Tłum gapiów patrzy
I nie dowierza 
Pędzi policja, straż, pogotowie
Ratują rannych
A w czarny worek
Chowają zwłoki
Tłumem 
Targają emocje. 
Żal jest im dziecka, 
Które niewinnie 
Straciło życie
Straciło życie, 
Bo KTOŚ TAM JESZCZE 
Nie myśląc wcale 
Prowadził auto po alkoholu. 
Tłum gapiów złości 
I niemym krzyku 
Błaga: STOP PIJANYM KIEROWCOM!Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
b1.png f2fe570ad99f95dfb4e4de1582b693a8
b2.png 47daae2b6cf2adda02b514124adfa734
b3.png 95b8c4cd938e56e80e1e3bc8e4cb65e7
b4.png 0d1a005865d9c0329f2e9968b2cbc545
b5.png 4585138fa49750c302ff295d55e07655
b6.png e9962e20a46f1c10fa5f3b4ab6f59d10