W Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrównie rozpoczęto realizację projektu w ramach zadań: Wspieranie działań na rzecz integracji społeczności lokalnej poprzez organizowanie imprez kulturalnych promujących Gminę Dąbrówno oraz festiwali, konkursów, przeglądów, plenerów i wystaw. Przedsięwzięcie stanowi formę WSPIERANIA REALIZACJI ZADAŃ PUBLICZNYCH przez Urząd Gminy Dąbrówno.
Projekt zakłada prowadzenie zajęć teatralnych dla grupy międzypokoleniowej - pod hasłem „Niech połączy nas teatr”.
Spotkania i zajęcia warsztatowe są zaplanowane w okresie od 01.04. 2016r. do 31.12. 2016r.
Nauczyciele z miejscowej podstawówki i jednocześnie członkowie STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W DĄBRÓWNIE "NASZE DZIECI" opracowali harmonogram kolejnych działań i stali się autorami przedsięwzięcia. W skład 5-osobowej grupy weszły następujące osoby: Małgorzata Malimon- dyrektor szkoły, Katarzyna Gorzelak- nauczycielka języka polskiego, sztuki i etyki, Małgorzata Wieczorek-Kwaśny- nauczycielka historii i sztuki, Barbara Czarnowska – nauczycielka kształcenia zintegrowanego, Agnieszka Przybylska- pedagog szkolny. Projekt koordynuje Pani dyrektor.
W ramach harmonogramu działań odbyły się dwa spotkania organizacyjne z seniorami. Zapoznali się oni z celami projektu i obiecali, że włączą się w pomoc w przygotowaniu przedstawienia „Kopciuszek”
w naszej szkole. Nauczyciele stworzyli grupę teatralną, składającą się głównie z uczniów klas IV-VI. Prowadzą zajęcia i warsztaty o charakterze teatralnym. Dzieci będą uczyły się na lekcjach języka polskiego i sztuki deklamacji, ekspresji słowa, scenek dramowych, elementów tanecznych i dekoratorskich.
Tak ukształtowana grupa tworzy 30-osobowy zespół. Nauczyciele, mieszkańcy Dąbrówna, seniorzy oraz dzieci klas IV-VI przyglądać się będą swej pracy nad inscenizacją. Zaobserwują wspólne obszary oraz stworzą grupy zadaniowe. Uczyć się będą głównie dzieci, poznają zasady tworzenia: rzemiosła teatralnego i rękodzielniczego w postaci elementów wykorzystanych do inscenizacji baśni; choreografii, scenografii, rekwizytów i kostiumów aktorskich.
Zebrana grupa teatralna pozna kulisy sztuki teatralnej, będzie uczestniczyć w wycieczce do teatru w Olsztynie w dniu 3.06.2016r. Obejrzy sztukę „Psiakość”, a następnie pozna tajniki warsztatu aktorskiego, sztuki reżyserskiej, choreograficznej podczas zajęć „Za kulisami”. Poprowadzą je aktorzy i pracownicy Teatru Lalek w Olsztynie.
W miesiącu czerwcu 2016r. grupa teatralna dopracuje scenariusz i choreografię „Kopciuszka”, a po wakacjach rozpoczną się intensywne próby, aby zaprosić widzów na początku grudnia na spektakl w szkole.
Ponadto 30 maja 2016r. odbędą się warsztaty teatralne, które poprowadzi olsztyńska aktorka – Pani Agnieszka Reimus Knezević. Celem poniedziałkowego spotkania będzie ujawnienie możliwości ekspresyjnych każdego chętnego uczestnika; ćwiczenia fonacyjne, techniki dramy w celu przygotowania przedstawienia. Wszystkich, którzy pragną poznać aktorski kunszt, serdecznie zapraszamy!
Wspólny wyjazd, warsztaty i intensywne próby do przedstawienia pozwolą jeszcze lepiej poznać się grupie i odkryć w sobie różne talenty. Dlatego w dalszej części trwania projektu wyłonią się kolejne, mniejsze grupy zadaniowe. Jedni będą odgrywać role aktorskie, inni zajmą się muzyką i rytmicznym układem choreograficznym. Kolejni zaprojektują zaproszenia, afisze teatralne, elementy dekoracji. Nad przebiegiem pracy w poszczególnych grupach czuwać będą nauczyciele i seniorzy.
Po przedstawieniu „Kopciuszka” w szkole odbędzie się podsumowanie projektu, nawet wystawa rękodzieła, rekwizytów, artykułów prasowych na temat przebiegu i efektów projektu.
Liczymy na to, że zainteresowanie wzrośnie w miarę realizacji projektu zarówno ze strony dorosłych, jak i dzieci. Serdecznie zapraszamy do współpracy. Niech teatr zintegruje lokalną społeczność.
Autorzy projektu