W dniach 03 - 04 listopada 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrównie odbyło się szkolenie w zakresie przeciwdziałania przemocy w ramach projektu „Zanim będzie za późno – przeciwko przemocy w gminie Dąbrówno. Program został sfinansowany w ramach programu osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy udziale własnym Gminy Dąbrówno (Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.) W spotkaniu uczestniczyli wszyscy nauczyciele uczący w PSP w Dąbrównie.
Warsztaty poprowadziły dwie osoby z Fundacji Centrum Rozwoju Rodziny „Progresja”- Pani prezes zarządu fundacji Mariola Niedoba- wieloletni psycholog, pedagog, biegły sądowy; a także członek zarządu- Pan Adam Just. Doświadczeni fachowcy pokazali i przypomnieli nauczycielom przejawy agresji i przemocy wśród rówieśników, ale także symptomy, które można zaobserwować u dziecka w szkole, a wskazujące na przemoc domową. Prowadzący szkolenie przedstawili m.in. mity i fakty związane z wychowaniem dzieci, roli „klapsa” jako środka wychowawczego a ponadto zwrócili uwagę na symptomy dziecka krzywdzonego, rodzaje przemocy; przypomnieli o obowiązku reagowania każdego człowieka na przejawy przemocy domowej. Osoby uczestniczące w spotkaniu dzieliły się swą wiedzą i doświadczeniem na ten temat. Pokazywały konkretne rozwiązania trudnych sytuacji związanych z agresją i przemocą. Wnioski dotyczyły miedzy innymi konieczności zorganizowania podobnego spotkania dla rodziców naszych wychowanków. Bowiem tylko spójne i jednoznaczne oddziaływania na dziecko gwarantuje powodzenie w jego dobrym wychowaniu. Niezwykle ważna jest profilaktyka zachowań agresywnych i przemocowych. Stosujemy ją w naszej szkole. Realizujemy program autorstwa Pana Adama Justa i Marioli Niedoby „Busola”.
Podsumowując zajęcia nauczyciele pracujący w Szkole Podstawowej w Dąbrównie stwierdzili, że dane statystyczne na temat przemocy rówieśniczej oraz w polskiej rodzinie są nadal zatrważające, a system oddziaływań i narzędzia w podejmowaniu interwencji – z pewnością nadal niezbyt doskonałe. Dlatego od świadomości rodziców, nauczycieli i instytucji wspomagających zależy wychowawczy sukces domu rodzinnego. Reagujmy na wszelkie przejawy przemocy oraz podnośmy swoje kwalifikacje, tylko tak możemy zapoczątkować pomoc potrzebującym i próbować zapobiec sytuacjom dramatycznym w myśl tytułu projektu „Zanim będzie za późno – przeciwko przemocy w gminie Dąbrówno”.