W październiku 2016 roku w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy - edycja 2016” przy udziale własnym Gminy Dąbrówno przeszkolono wszystkich członków zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych. Udało się tego dokonać po raz pierwszy w historii działania zespołu. Ogromnym walorem przedsięwzięcia było zebranie na trzydniowych warsztatach 15-tu osób, które na co dzień pracują w różnych instytucjach. Obecni byli: przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - pracownicy socjalni, asystent rodziny; przedstawiciele oświaty - pedagodzy szkolni i nauczyciele, przedstawiciele służby zdrowia - pielęgniarki środowiskowe i szkolne, policjanci, przedstawiciele sądu - kuratorzy zawodowi i społeczni oraz członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Działanie trzecie w ramach wyżej wymienionego programu obejmowało tematykę dotyczącą zjawiska przemocy domowej ze szczególnym naciskiem na rolę ofiary i sprawcy. Zwrócono ponadto uwagę na rodzinę jako strukturę z uwzględnieniem pozycji dziecka w sytuacjach kryzysowych. Uszczegółowiono procedurę „Niebieskiej Karty”, omówiono najczęściej pojawiające się problemy przy zakładaniu i wypełnianiu dokumentu.
Poprowadzeniem całego cyklu szkolenia zajęła się Fundacja Centrum Rozwoju Rodziny „Progresja”. Wykładowcami byli psycholog i biegły sądowy Mariola Niedoba oraz pedagog, przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego Adam Just. Osoby kompetentne, na co dzień zmagające się z tematyką przemocy w rodzinie.
Celem warsztatów oprócz przypomnienia podstawowej wiedzy teoretycznej było podniesienia kompetencji zawodowych, zdobycie nowych umiejętności, a także zintegrowanie przedstawicieli różnych służb działających na terenie gminy Dąbrówno. Jego uczestnicy mając na uwadze cele projektu, poświęcili swój własny prywatny czas na doskonalenie zawodowe.
Podsumowując szkolenie uczestniczy mówili, że było ono bardzo intensywne, bardzo dobrze przygotowane pod względem merytorycznym, uwzględniające specyfikę naszej gminy. Pomimo zmęczenia wszyscy wrócili pełni zapału do pracy, wyposażeni w nową wiedzę i umiejętności pozwalające na podejmowanie niełatwych nieraz decyzji. Wszyscy byli zgodni, że takie szkolenia powinny się odbywać co najmniej raz do roku w ramach profilaktyki wypalenia zawodowego.
Szczególne podziękowania należą się twórcom projektu „Zanim będzie za późno – przeciwko przemocy w gminie Dąbrówno” za uwzględnienie celu jakim było zintegrowanie wszystkich służb pracujących w zespole interdyscyplinarnym i grupach roboczych.