W Publicznym Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Dąbrównie w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. będzie realizowany Projekt „Szkolna akademia kompetencji” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Już sama nazwa projektu wskazuje na niebagatelny charakter zajęć prowadzonych w trybie popołudniowym. Akademia bowiem kojarzy się z rozwojem zainteresowań i pogłębianiem wiedzy, na co często nie starcza czasu podczas regularnych lekcji.
Umowa partnerska z Fundacją Rozwoju Warmii i Mazur została podpisana z inicjatywy Wójta Gminy Dąbrówno, Pana Piotra Zwalińskiego, który był pomysłodawcą ww. projektu. Należy podkreślić, iż obecny wójt od początku swojej kadencji dba o rozwój młodego pokolenia, zarówno w sferze intelektualnej jak i emocjonalnej. Nie jest to pierwszy projekt, który zrodził się dzięki panu Piotrowi Zwalińskiemu. Za jego kadencji powstała Młodzieżowa Rada Gminy, młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum miała możliwość skorzystania z bogatej oferty dodatkowych zajęć sportowych, prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów, itp.
Celem nadrzędnym ww. projektu jest wzrost u uczniów gimnazjum kompetencji kluczowych - ze wskazaniem na rozwój w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i nauki języków obcych oraz świadomości społecznej, poprzez realizację działań wynikających ze zdiagnozowanych wcześniej potrzeb. W założeniach zawarto również doskonalenie kadry nauczycielskiej, która na zajęciach powinna wykorzystywać metody aktywizujące. Stąd nauczyciele objęci projektem, w okresie: 01.01.2017–31.12.2018 będą sukcesywnie uczestniczyć w konferencjach i warsztatach doskonalących.
W przedsięwzięciu udział wezmą trzy gminy Lubawa, Susz i Dąbrówno. Należy podkreślić, że placówki z gmin Lubawa i Susz są to zespoły szkół, natomiast wójt Gminy Dąbrówno zdecydował o rozwoju tylko młodzieży gimnazjalnej mimo wygaszania gimnazjów, mając nadzieję, że udział w projekcie w przyszłości pomoże młodym ludziom w podejmowaniu ważnych decyzji życiowych.
W ramach projektu zostaną zakupione pomoce dydaktyczne, kreatywne gry edukacyjne, programy multimedialne do nauki j. obcych i prowadzenia zajęć z doradcą zawodowym dla uczniów uzdolnionych w poszczególnych dziedzinach wiedzy oraz dla tych, którzy posiadają orzeczenie lub opinię o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Planuje się wyposażenie w nowoczesny sprzęt pracownię przyrodniczo-matematyczną.
Gimnazjum pozyska nową pracownię komputerową na dwadzieścia stanowisk, która oprócz komputerów z dostępem do Internetu i nowoczesnego oprogramowania, będzie wyposażona w tablice interaktywne, tablicę suchościeralną, urządzenie wielofunkcyjne, projektor/rzutnik, komputer mobilny oraz niszczarkę.
Łączna kwota na zakup pomocy dydaktycznych i środków trwałych ze środków pozyskanych w projekcie wyniesie 124.710,00 zł. (sto dwadzieścia cztery tysiące siedemset dziesięć złotych).
W ramach projektu uwzględniono następujące zajęcia pozalekcyjne:
- doradztwo edukacyjno-zawodowe,
- zajęcia dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych (wyrównawcze i terapeutyczne, wsparcie uczniów zdolnych),
- zajęcia z zakresu technologii informatyczno-komunikacyjnej,
- zajęcia z eksperymentowania (kilka dziedzin nauki: geografia, biologia, chemia, fizyka, matematyka),
- rozwoju kompetencji językowych z języka angielskiego i języka niemieckiego.
Po zajęciach, uczniowie biorący udział w projekcie, zostaną odwiezieni do miejsc zamieszkania. Ponadto w przerwie między zajęciami otrzymają posiłek.
Gimnazjaliści będą mogli też skorzystać z zajęć pozaszkolnych - wycieczek. Proponowane są następujące wyjazdy edukacyjne:
- dwudniowa wycieczka do Warszawy; w ofercie - Centrum Nauki Kopernik, zajęcia w Teatrze Lalek oraz w Pałacu w Wilanowie,
- jednodniowa wycieczka Kanałem Elbląskim - zapoznanie z systemem jazdy statków po trawie, obserwacja śluzy i pochylni, poznanie praw fizyki, obserwacja przyrody,
- jednodniowa wycieczka do Torunia - zwiedzanie muzeum, wizyta w planetarium, spacer po Starym Mieście.
Także nauczyciele skorzystają z darmowych szkoleń w zakresie pracy z uczniem o specjalnych potrzebach, z kompetencji cyfrowych, zajęć metodą eksperymentu oraz szkoleń technicznych w nowej pracowni komputerowej, która zostanie pozyskana w ramach ww. projektu.
Logistyką oraz przestrzeganiem warunków umowy zajmie się dyrektor gimnazjum Alojzy Lech Kurowski.
Projekt przyczyni się, jak zostało to wskazane powyżej w celach, do rozwoju na gruncie intelektualnym i emocjonalnym zarówno uczniów jak i nauczycieli, co powinno przynieść pozytywne efekty w niedalekiej przyszłości.
Nowoczesny sprzęt, pracownie oraz pomoce dydaktyczne, zakupione i wyposażone w ramach ww. przedsięwzięcia, będą służyły, po wygaśnięciu gimnazjum, uczniom ośmioletniej szkoły podstawowej, stąd projekt ten obejmie przyszłe pokolenia uczniów Gminy Dąbrówno.