Dabrówno - s9.sam3.pl

Wtorek,  14-08-2018,
Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
top news port info mstr galp ekartki newsletter kontakt
pl
en
de
logo.png 1ab89e9bdddab298977d386501fea632
 
O PROJEKCIE PISANIA IKON

W ramach organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży z terenu Gminy Dąbrówno STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DĄBRÓWNIE "NASZE DZIECI" realizuje ZADANIA PUBLICZNE URZĘDU GMINY DĄBRÓWNO przez projekt edukacyjny „Ugier jasny i siena palona…” - warsztat pisania ikon.

Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie wiary w możliwości naszych uczniów w czasie warsztatów tworzenia ikon w Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrównie. To trudne i ambitne wyzwanie dla uczniów podstawówki. Stanowi jednak szansę wyzwolenia twórczej inspiracji, poznanie historiografii, teologii dzieła sztuki. Uczniowie stają się uczestnikami alternatywnej formy spędzania wolnego czasu. Dzięki poznaniu procesu tworzenia ikony zwracają uwagę na wartość pracy, jej organizację i niebywałe skupienie oraz precyzję, by ujrzeć końcowy etap. Takie umiejętności wdrażają ponadto w czynności dnia codziennego w szkole i w domu.

Warsztaty skierowane są do osób, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia, jak i tych bardziej zaawansowanych, bo uczestniczących już np. w warsztatach organizowanych dla młodzieży i dorosłych z gminy Dąbrówno kilka lat temu. Stopień trudności jest dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika.

W pierwszej fazie projektu w szkole pojawiły się informacje o  ikonie, jej symbolice i etapach tworzenia. Nauczyciele sztuki stworzyli prezentację multimedialną na temat warsztatu ikonograficznego, cerkwi w Polsce, miejsc, gdzie można zobaczyć ikony.

Na początku nowego roku szkolnego wychowawcy i nauczyciele plastyki przedstawili starszym uczniom  zebrane materiały  na temat pracy ikonopisa.

Dzieci oglądały ikony w bibliotece szkolnej podstawówki oraz te, które znajdują się w Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Dąbrównie.

Na niektórych lekcjach j. polskiego rozmawiano  o ikonach w cerkwiach olsztyńskich i na terenie Polski, które młodzież obserwowała w czasie wakacji.

Ponadto grupa nauczycieli i rodziców przygotowała wycieczkę do Olsztyna przez Rychnowo w celu zwiedzenia ikon w kościele parafii ks. Krzysztofa Niespodzianskiego. Uczniowie w dniu 20 października 2017 r. mieli możliwość poznania twórczości artystycznej, malarskiej i ikonograficznej księdza Krzysztofa. Proboszcz - artysta sztuki sakralnej, animator kultury- udostępnił wycieczkowiczom galerię sztuki przy kościele w Rychnowie. Następnie opowiedział historię drewnianego kościółka, którego replikę podziwiać można w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Uczniowie i opiekunowie grupy (Panie: Katarzyna Gorzelak, Aldona Nowakowska, Agnieszka Przybylska) podziwiali warsztat artysty malarza i literata jednocześnie. Ksiądz K. Niespodziański obiecał, ze odwiedzi naszą szkołę i poprowadzi w niej warsztaty na temat sztuki.

Po ciekawym spotkaniu udaliśmy się do Muzeum Warmii i Mazur, gdzie czekała na nas Pani Hanna Łosicka, która przedstawiła nam zwyczaje i stroje ludowe z regionu Warmii i Mazur. Po czym zapoznała z zabawkami ludowymi XIX w.

Na zakończenie uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych. Następnie zjedliśmy smaczny posiłek i ruszyliśmy do szkoły w Dąbrównie.

Wycieczka była naprawdę udana, zwłaszcza spotkanie z ikoną pisaną przez księdza Krzysztofa. W naszej szkole już trwają zajęcia z pisania ikon. Pisze się je po to, aby można czytać z nich pewną symbolikę (koloru, napisu, perspektywy). Nauczyliśmy się już,  jak odróżnić ikonę od obrazu o sakralnej tematyce. Zaczynamy rozumieć trudne terminy: sakrum (czyli coś wyjątkowego, świętego, wartościowego), profanum (zniszczyć, znieważyć, zaprzepaścić). W czasie wycieczki pojawiły się te i podobne pojęcia, które poszerzają nasz słownik i umożliwiają precyzyjniej się nim posługiwać.

Warto uczestniczyć w takich zajęciach, których nie mam na co dzień w szkole. Są inne, nieco tajemnicze, zaskakujące swym efektem i możliwością odkrycia siebie samego.

Katarzyna Gorzelak i Uczestnicy wycieczki

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
b1.png a9ad93c66ad1025ae5566d6ce8b3f50c
b2.png 7b220e6318e8f43f3576731cd3585ae9
b3.png 173885c8a819f289508e6a6d1cc93072
b4.png 98ded0d78005dbcde27d195abb59bd40
b5.png f7259db8b3429b0db896ee01136caf10
b6.png da19b3f0f367434d594c84b7421bf034