By do minimum ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID – 19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2, mając na względzie zarówno zdrowie Państwa jak i pracowników, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Dąbrównie ogranicza wizyty osobiste w siedzibie Ośrodka do niezbędnego minimum - od dnia 16.03.2020 r. do odwołania.
Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do kontaktu w formie:
- elektroniczneJ, email: sekretariat@gopsdabrowno.pl, epuap: GOPS-Dabrowno/skrytkaESP
- telefonicznej - tel. 89 647 44 68
- za pomocą operatora pocztowego, na adres – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrównie, ul. Agrestowa 2, 14 – 120 Dąbrówno.
Jednocześnie informujemy, że priorytet mają sprawy dotyczące sytuacji zagrożenia zdrowia i życia klienta. Osobista wizyta w tutejszym Ośrodku powinna być poprzedzona rozmową telefoniczną, podczas której pracownik zweryfikuje, czy możliwy jest inny sposób załatwienia sprawy.
W razie ewentualnej osobistej konieczności wizyty w Ośrodku prosimy
o załatwianie spraw samodzielnie, bez osób towarzyszących, z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym o zachowanie odpowiedniego dystansu zarówno od pracowników jak i innych, ewentualnych petentów (minimum 1,5 m.).
Nadmieniamy, że w wejściu do Ośrodka została umieszczona skrzynka na korespondencję. W skrzynce można pozostawić dane kontaktowe, dokumenty, przesyłki.
Ze względu na wyjątkową sytuację w kraju związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zachowaj szczególną ostrożność.
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
Z uwagi na fakt, że osoby starsze są w grupie ryzyka prosimy aby najbliżsi w tym szczególnym czasie objęli te osoby wzmożoną opieką i wsparciem w codziennym funkcjonowaniu m.in. poprzez pomoc przy załatwieniu sprawunków, spraw urzędowych, pocztowych.