Dabrówno - dabrowno.pl

Niedziela,  25-07-2021,
Imieniny: Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
top news port info mstr galp ekartki newsletter kontakt
pl
en
de
logo.png 29c5289b7fc30a93ab37c39ed8ef00d8
 
Wydarzenia w naszej gminie w 2020 r.

Drodzy mieszkańcy za nami trudny rok. Z powodu panującej sytuacji epidemiologicznej nasza społeczność nie mogła cieszyć się w tym roku wydarzeniami, które towarzyszyły nam w poprzednich latach. Chcemy jednak skupić się na tym co pozytywne, dlatego pragniemy Państwu przypomnieć co w ostatnim roku wydarzyło się w naszej gminie w 2020 r.:

- Obchodziliśmy 30-lecie Samorządu terytorialnego, z tej okazji ukazał się, w nr 22 Gazety Ostródzkiej, obszerny artykuł dotyczący naszej gminy.

- Pomagaliśmy wspólnie pogorzelcom z Gardyn. Dzięki Państwa wsparciu osoby poszkodowane w wyniku pożaru otrzymały całoroczny domek typu holenderskiego. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz zaangażowanym w zbiórkę osobom!

- Gmina Dąbrówno uzyskała dofinansowanie na realizację projektu „Elgnowo - Rewolucja w naszej szkole”. Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli PSP w Elgnowie. W ramach projektu uczniowie mają  możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach m.in. z języka angielskiego, matematyki oraz logopedii. Projekt obejmuje także szkolenia nauczycieli z zakresu innowacyjnych metod nauczania oraz wyjazdy edukacyjne.  

- Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dąbrównie uzyskało dofinansowanie ze Stowarzyszenia Krainy Drwęcy i Pasłęki w Łukcie na realizację projektu pod nazwą „KUŹNIA ARTYSTYCZNA”. Dzięki pozyskanym środkom powstaną dwie nowe pracownie, jedna przeznaczona do prowadzenia zajęć muzycznych oraz tanecznych, druga przeznaczona do prowadzenia różnego rodzaju zajęć plastycznych oraz edukacyjnych.

- Gmina Dąbrówno uzyskała dofinansowanie w ramach dwóch edycji programu #ZDALNA SZKOŁA. Dzięki temu zakupiony został dla szkół sprzęt komputerowy umożliwiający zdalna edukację. 

- Nasza gmina, jako jedna z 4 gmin z terenu Powiatu Ostródzkiego otrzymała dofinansowanie na realizację inwestycji pn."Budowa stacji uzdatniania wody w Elgnowie oraz wykonanie przyłącza sieci wodociągowej o dł. Ok 1,8 km na odcinku Elgnowo - Lewałd Wielki".

- Realizowany był projekt „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej w Dąbrównie”, który polegał m.in. na zmianie źródła ogrzewania budynku, ociepleniu budynku, wymianie instalacji elektrycznych oraz wymianie drzwi i okien zewnętrznych w budynku, w którym siedzibę mają Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Policja.

- W tym roku trwały także prace w świetlicy w Tułodziadzie, związane z utworzeniem Klubu Senior+. Na realizacje tego zadania gmina otrzymała dofinansowanie z Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020.

- Zrealizowana została przebudowa dróg: ul. Słonecznej w Dąbrównie oraz drogi gminnej w Jabłonowie, na inwestycje gmina pozyskała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Wyremontowana została świetlica w Ostrowitem, część prac sfinansowano ze środków pozyskanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

- Trwały prace związane z realizacją, na terenie oczyszczalni ścieków w Dąbrównie oraz PSP w Dąbrównie, projektu „Budowa instalacji fotowoltaicznych w gminie Dąbrówno". Na jego realizację gmina otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko -Mazurskiego na lata 2014-2020.

- Zmodernizowano remizy Ochotniczych Straży Pożarnych w Gardynach, Tułodziadzie oraz Marwałdzie.

- Wyremontowane zostały łazienki w szkole w Elgnowie.

- Wykonano oświetlenie uliczne w Ostrowitem oraz Saminie.

- Wybudowano drogi w Ostrowitem oraz Leszczu.

- Zmodernizowana została Stacja Uzdatniania Wody w Saminie.

- Zakupiona została pompa do przepompowni ścieków.

- Opracowana została dokumentacja projektowa budowy kanalizacji w miejscowości Fiugajki.

- Zrealizowano inwestycję polegająca na budowie sieci wodociągowej przy ul. Słonecznej w Dąbrównie.

- Zakupiono działkę w miejscowości Fiugajki na cele rekreacyjne dla mieszkańców.

- Zagospodarowana została „łąka rybacka” w miejscowości Dąbrówno.

- Wybudowano boiska w Marwałdzie oraz Wierzbicy.

- Wybudowano wiaty w Elgnowie oraz Marwałdzie.

- Wybudowano budynki gospodarcze w Okrągłym, Łogdowie, Saminku oraz Brzeźnie Mazurskim.

- Zmodernizowano świetlicę w miejscowości Wądzyn.

- Powstały place zabaw w Lewałdzie Wielkim i Elgnowie, rozbudowano plac zabaw w Leszczu, ogrodzony został plac zabaw w Dąbrównie.

- Gmina korzystając ze środków własnych kupiła nowy autobus-Ford  Transit MCA BUS M2 oraz samochód do użytku pracowników gospodarczych, dzięki któremu mogą oni szybciej docierać na miejsce awarii.  

- Została wyremontowana sala ślubów w Urzędzie Gminy w Dąbrównie, było to możliwe dzięki środkom pozyskanym od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego.

- Kontynuowaliśmy również założenia projektu Gov_lab, w ramach, którego dążymy do zrzeszenia lokalnych twórców pod wspólna lokalną marką. Twórcy, artyści oraz osoby działające społecznie z terenu naszej gminy wzięły udział w dwu dniowym wyjeździe studyjnym, który miał na celu poznanie najlepszych praktyk z terenu województwa warmińsko-mazurskiego z zakresu twórczości lokalnej i produktów lokalnych.

- Ochotnicza Straż Pożarna w Marwałdzie została, na mocy podpisanego przez Wójta Gminy Dąbrówno Piotra Zwalińskiego, Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie  st. Bryg. Tomasza Ostrowskiego i Prezesa Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Marwałdzie dh Dariusza Grosza trójstronne  porozumienie, włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Krótko po tym wydarzeniu do OSP w Marwałdzie trafił nowy średni samochód – ratowniczo gaśniczy sfinansowany ze środków budżetu gminy Dąbrówno, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzięki temu strażacy mogą jeszcze skuteczniej realizować akcje ratownicze.

- Uwieńczeniem sukcesów OSP w Marwałdzie było uzyskanie dofinansowania z programu „Mały Strażak” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na zakup agregatu hydraulicznego

 W tym miejscu przypominamy, że wszyscy strażacy z terenu gminy narażają swoje zdrowie i życie by dbać o nasze bezpieczeństwo, robią to z potrzeby serca w ramach nieodpłatnej działalności. Strażacy - dziękujemy Wam za kolejny rok Waszej trudnej służby! 

- Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt zostało laureatem konkursu Złote Żarówki 2020 w kategorii Organizacja roku 2020. Kapituła doceniła działalność Stowarzyszenia na rzecz bezdomnych zwierząt. Wszystkich miłośników zwierząt zachęcamy do śledzenia strony Stowarzyszenia https://strazprzyrody.dabrowno.pl/ oraz profilu w mediach społecznościowych. Stowarzyszenie działa od 2015 r. i od momentu swojego powstania opiekuje się zwierzętami, zachęca do ich adopcji oraz prowadzi akcje edukacyjne. Gratulujemy i dziękujemy członkom Stowarzyszenia za ich poświęcenie i wielkie serca.  

- Pani Sołtys Łucja Rucińska (sołectwo Dąbrówno) została wyróżniona, jako najdłużej urzędujący Sołtys, w konkursie organizowanym przez Gazetę Sołecką.

- Na terenie naszej gminy, w miejscowości Elgnowo, powstało pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich. Utworzyło je 19 Pań, które aktywnie działają na rzecz swojej miejscowości. Gratulujemy i życzymy sukcesów!

- Cieszyliśmy się także sukcesem zawodnika naszej lokalnej drużyny VEL Dąbrówno Dawida Szpejny, który został, Państwa głosami, wybrany „Postacią Roku B Klasy”. Przypominamy, że Stowarzyszenie Gminny Klub Sportowy „Vel Dąbrówno” w 2019 r. wznowiło swoją działalność, dzięki czemu możemy obserwować naszych zawodników podczas rozgrywek sportowych. Stowarzyszenie prowadzi konto GKS VEL Dąbrówno na portalu facebook, na którym na bieżąco informuje o swoich osiągnieciach. HejaVel!

- Odbył się Turniej Rycerski zorganizowany przez Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne. Na placu przy Barze nad Rzeczką mogliśmy przez dwa dni obserwować potyczki bractw rycerskich.

- W tym roku obchodziliśmy kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego. Poległych Powstańców uczciliśmy apelem pod figurką w Dąbrównie. Następnie wspólnie śpiewaliśmy pieśni powstańcze naprzeciwko budynku Urzędu Gminy.

- Tuż przed świętami pracownicy Gminnego Centrum Kulturalno-Biblioteczne oraz Wójt gminy Dąbrówno przekazali 150 choinek mieszkańcom naszej gminy w ramach akcji ”Choinka pod choinkę”.

 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
b1.png cd19747558adb39877c387b36a70a1fd
b2.png 57e68d71164f4a6c068118bcc243070c
b3.png 165e9a6d6369f41f2038af16c82a5fb1
b4.png 6f3740c79757e6b6b8dfa345497ded52
b5.png 7cd86d84212cc9a30e864de643ec5790
b6.png 0ac2e97ef2ac3345680bb9e205ca6819