Dąbrówno
Kościół ewangelicko-metodystyczny w którym można zobaczyć :
- XIV i XV wieczne freski z boków i za ołtarzem
- XVII – XVIII wieczne polichromie na drewnianym stropie. W głównej nawie strop dzieli się na cztery pola ze scenami obrzezania, chrztu, spożywania baranka i ostatniej wieczerzy, a w środkowym polu jest napis „Jezus Chrystus wczoraj i dziś i ten sam na wieki”. Na obrzeżach stropu znajdują się liczne pomniejsze malowidła.
- barokowy ołtarz z amboną w środkowej części – rzeźba Joachima Kapickiego z 1725 r.
- z tego samego okresu co ołtarz pochodzi piękny konfesjonał gdzie możemy podziwiać wysoki kunszt nieznanego rzeźbiarza.
- loża Finckensteinów w postaci balkonu z licznymi malowidłami.
- epitafia w posadzce i na ścianach głównie rodu Finckensteinów, ale także Oelsnitz czy co zamożniejszych mieszczan z Dąbrówna.
Oczywiście nie są to wszystkie rzeczy godne zobaczenie w tym pięknym i starym kościele o pięknej, ale i skomplikowanej historii. Dlatego polecamy zainteresowanym zapoznanie się z historią kościoła.
Dzwonnica
Obecna dzwonnica pierwotnie była jedną z baszt, które z murami obronnymi stanowiły średniowieczny system fortyfikacji. Miał on chronić Dąbrówno przed najazdami obcych wojsk, niestety nie zawsze tak było.
Krzyżacki gródek strażniczy
Obiekt ten znajduje się za Wikierką (idąc od wyżej opisanego kościoła) nad brzegiem jeziora Dąbrowa Mała. Jest wysoce prawdopodobne, że przed krzyżackim gródkiem miało w tym miejscu swój obiekt obronny jedno z plemion pruskich Sasinowie. Obecnie na szczycie tego pagórka znajdują się szczątki pomnika ku czci poległym mieszkańcom Dąbrówna (dawniej Gilgenburg) w I wojnie światowej.
Nie jest to jedyne grodzisko w naszej gminie zainteresowanym polecam grodziska w gminie Dąbrówno.
Kościół katolicki p.w. św. Jana Nepomucena i Niepokalanego Poczęcia NMP.
W latach 1863-1865 zbudowano z kamienia polnego łupanego i cegły neogotycki kościół katolicki. Był to pierwszy kościół katolicki w Dąbrównie od 1525 roku kiedy to Prusy Książęce przeszły na protestantyzm. W kościele znajduje się neogotycki ołtarz i średniowieczna kamienna kropielnica przeniesiona z kościoła w Leszczu.
Szkoła w Dąbrównie
Budynek w którym obecnie znajduje się szkoła podstawowa powstał w1899 roku jako szpital. Od samego początku miał problem ze zbyt małą liczbą pacjentów poza latami I wojny światowej kiedy służył jako lazaret. Nie pomogły dotacje i darowizny. W 1923 roku szpital zamknięto, a w jego miejsce utworzono dom opieki dla osób starszych, potem siedzibę zarządu miasta. W 1927 roku po koniecznej adaptacji powstała tu szkoła, a urzędy miejskie przeniosły się do starej szkoły, która była na rynku.
Kapliczka
Kapliczka znajduje się w pobliżu przystanku autobusowego. Postawiono ją ku czci poległym powstańcom powstania sierpniowego (w pierwszych latach powojennych używano takiej nazwy na Powstanie Warszawskie ). Powstała w 1946 roku w drugą rocznicę powstania, oczywiście bez zgody władz PRL. Było to jedno z pierwszych miejsc upamiętnienia powstańców poza Warszawą.
Fragment murów obronnych
Za przystankiem autobusowym znajduje się niewielki fragment murów obronnych. Jest to drugi fragment murów obronnych w Dąbrównie. Pierwszy został zaprezentowany przy opisie dzwonnicy.
Wieża ciśnień
Przy wyjeździe z Dąbrówna w kierunku Rychnowa znajduje się wieża ciśnień, a nieco dalej budynek dworca kolejowego, obecnie spełniającą funkcję mieszkalną. Są to wraz z fragmentami nasypu kolejowego jedyne pozostałości po linii kolejowej Samborowo-Turza Wielka. Otwarcie tej linii kolejowej w październiku 1910 roku połączyło Dąbrówno z Ostródą i Działdowem. Niestety w 1920 roku Dąbrówno straciło połączenie z Działdowem, które włączono do Polski, a wiosną 1945 roku wojska rosyjskie rozebrały tory na odcinku Dąbrówno-Samborowo. I tak Dąbrówno straciło połączenie kolejowe ze światem. Idąc od wieży ciśnień ulicą Michała Kajki dochodzimy do nasypu kolejowego, którym możemy przespacerować się w kierunku rzeki Wikierki mając po jednej stronie piękny widok na jezioro Dąbrowa Wielka, a po drugiej stronie podziwiać park zamkowy z starymi pięknymi drzewami. Nad samą rzeką połozony jest plac zabaw i plaża dla dzieci.
Synagoga
Budynek synagogi znajduje się przy wyjeździe z Dąbrówna na Działdowo. Powstał na początku XIX wieku i służył diasporze do 1938, kiedy w czasie wydarzeń kryształowej nocy zniszczono wyposażenie synagogi, ale budynek ocalał. Niestety obecnie jest w złym stanie technicznym.
Hotel Germania
Na przełomie XIX i XX wieku Dąbrówno wzbogaciło się o elegancki hotel Germania, który powstał w pobliżu synagogi po drugiej stronie ulicy. W reprezentacyjnej sali hotelu odbywały się najważniejsze uroczystości, między innymi uroczysta sesja rady miasta na sześćsetlecie Dąbrówna w 1926 roku. W środkowej części budynku znajduje się obecnie pusta nisza, ale pierwotnie stał tam posąg Germanii. Obecnie dawny elegancki hotel jest budynkiem mieszkalnym.
Park nad Wikierką
Za założyciela parku należy uznać Ernesta Fincka von Finckensteina, który pod koniec XVII wieku skupił ogródki mieszczan położone po obu stronach Wikierki, co pozwoliło mu założyć ogród nazywany wówczas zamkowym. Syn założyciela Fryderyk Rajnold Finck von Finckenstain przyczynił się do wzbogacenia ogrodu o rzadkie egzotyczne drzewa i krzewy oraz rozbudowę architektury ogrodowej. W połowie XVIII wieku ogród posiadał altanę i szklarnię.
Czarne chmury zawisły nad ogrodem zamkowym w 1919 roku ,kiedy to właścicielem ogrodu został handlarz bydłem z Berlina, który postanowił wyciąć starodrzew, a ogród podzielić na działki. Na szczęście rada miejska wykupiła ogród, który dzięki temu do tej pory jest miejscem wypoczynku.
Obecnie dawny ogród zamkowy zyskał charakter parku wypoczynkowego z kortami tenisowymi, boiskiem do piłki plażowej, plażą dla dzieci i placem zabaw. Po przejściu pod nasypem dochodzimy do kąpieliska nad jeziorem Dąbrowa Wielka. Można także pospacerować alejami parkowymi wśród starodrzewiu.
Rynek
Przez ponad sześć wieków historii Dąbrówna wiele ważnych wydarzeń działo się na rynku. W dni targowe można było kupić różnorodne towary, poczynając od tak poważnych zakupów jak koń czy krowa, a kończąc na marchewce lub ziemniakach. Oczywiście w licznych sklepach w kamienicach w rynku można było kupić prawie wszystko. Na rynku odbywały się defilady, pokazy, parady i powitania ważnych gości. Rynek był zabudowany kamienicami z czterech stron świata. Szeregowa zabudowa kamienic porozdzielana była tylko ulicami dojazdowymi. Niestety w styczniu 1945 roku po wkroczeniu armii czerwonej rynek (podobnie jak większość Dąbrówna) zostaje spalony. Ocalała tylko pierzeja zachodnia, którą do dziś możemy oglądać.
Opracował tekst i wykonał zdjęcia Leonard Rośkiewicz